Skip to content

721 S 15th St

Newark, NJ 07103

Built 1902

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block2635
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,201
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
15%
Improvement Value:$174,000
85%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,229+2.0%
2024$4,146-0.2%
2023$4,152-1.7%
2022$4,226+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,201DeedBook 20240, Page 67491

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,203DeedBook 20220, Page 99170Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,203DeedBook 20190, Page 49783Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$45,100
DeedBook 12180, Page 2588

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6093, Page 845

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5163, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1902