Skip to content

772 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block2635
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
23%
Improvement Value:$104,700
77%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+2.0%
2024$5,070+5.0%
2023$4,828-1.8%
2022$4,918+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5759, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1915