Skip to content

757 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block2636
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
17%
Improvement Value:$152,500
83%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,028+2.0%
2024$6,889-0.2%
2023$6,900+32.6%
2022$5,202+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20201, Page 11255Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20200, Page 92640Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20160, Page 77368Recorded9/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1917