Skip to content

761 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1917

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block2636
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
22%
Improvement Value:$112,700
78%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+2.0%
2024$5,406-0.2%
2023$5,414-1.7%
2022$5,510+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,686DeedBook 20180, Page 74184

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5043, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1917