Skip to content

679 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Public Property
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$17,004
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block2637
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$1,153+1.0%
2000$1,141+1.8%
1999$1,121+4.4%
1998$1,074+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$17,004
DeedBook 20250, Page 63838Recorded10/10/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel