Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
667 Springfield Ave
Newark, NJ 07103
Public Property
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 1, 1998
Property Information
Block2637
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$55,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2000 | $5,050 | +1.8% |
| 1999 | $4,963 | +4.4% |
| 1998 | $4,753 | +5.7% |
| 1997 | $4,495 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.