Skip to content

503 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Feb 26, 2026

Property Information

Block2639
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$674+0.3%
2002$672+1.4%
2001$662+1.0%
2000$656+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000

To:

DeedBook 20260, Page 19894

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 5103, Page 311

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5103, Page 311