Skip to content

786-794 S 20th S

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block2639
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage450
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,700
9%
Improvement Value:$2,042,400
91%
Total Assessment$2,248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 20230, Page 62858Recorded10/18/2023

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4739, Page 51