Skip to content

713-715 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 4, 2003

Property Information

Block2639
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,800
28%
Improvement Value:$398,200
72%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,917+2.0%
2024$20,504-0.2%
2023$20,537-6.0%
2022$21,850-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 6017, Page 944

Property Sale

Sale
$26,500