Skip to content

191 Fairmount AveNewark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Feb 24, 2012

Property Information

Block263
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,052
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
12%
Improvement Value:$188,100
88%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,154+2.0%
2024$7,993-0.2%
2023$8,006-1.7%
2022$8,147+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft4,052DeedBook 12355, Page 7207

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6322, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5893, Page 517

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 4550, Page 68