Skip to content

839-841 S 20th StNewark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 23, 2011

Property Information

Block2641.01
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,270
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,300
5%
Improvement Value:$165,600
95%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+2.0%
2024$6,483-0.2%
2023$6,493-1.7%
2022$6,608+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,270DeedBook 12340, Page 4629

Property Built

Built

Year Built: 1927