Skip to content

127-129 Dewey StNewark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block3061
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
18%
Improvement Value:$136,900
82%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+2.0%
2024$6,244-0.2%
2023$6,254-1.7%
2022$6,365+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft3,584DeedBook 20180, Page 70493

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5422, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1917