Skip to content

293 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block3070
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
18%
Improvement Value:$124,400
82%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777+2.0%
2024$5,663-0.2%
2023$5,672-1.7%
2022$5,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$208,500

To:

Sq Ft3,930DeedBook 20170, Page 43061

Property Built

Built

Year Built: 1925