Skip to content

858-860 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 6, 2011

Property Information

Block3079
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
44%
Improvement Value:$145,500
56%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+2.0%
2024$9,689-0.2%
2023$9,705-1.7%
2022$9,876+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 12315, Page 6661

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6193, Page 311

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5133, Page 39

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4935, Page 250