Skip to content

858 S 20th St

Newark, NJ 07108

Built 1967

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
May 29, 1981

Property Information

Block2642
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$134,600
92%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+2.0%
2024$5,439-0.2%
2023$5,448-1.7%
2022$5,544+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,500

To:

Sq Ft3,150DeedBook 4718, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1967