Skip to content

824 S 17th StNewark, NJ 07108

Built 2006

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block2645
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
4%
Improvement Value:$267,700
96%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,622+2.0%
2024$10,412+25.8%
2023$8,275-1.7%
2022$8,421+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft4,292DeedBook 20220, Page 14567

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12312, Page 7609

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12277, Page 8029

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6344, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 6239, Page 881

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 4503, Page 270