Skip to content

797 S 14th StNewark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block2647
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,300
10%
Improvement Value:$95,900
90%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,039+2.0%
2024$3,959+6.6%
2023$3,716-1.9%
2022$3,786+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5193, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1900