Skip to content

410-412 Avon Ave

Newark, NJ 07102

Built 2007

Last Sale Price
$414,900
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block2647
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,057
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,400
5%
Improvement Value:$255,100
95%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+2.0%
2024$9,972-0.2%
2023$9,988-1.7%
2022$10,165+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$414,900

To:

Sq Ft4,057DeedBook 12077, Page 7781

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$52,478
DeedBook 6201, Page 452

Property Sale

SaleMulti
$45,000

Property Sale

SaleMulti
$45,000

Property Sale

SaleMulti
$45,000