Skip to content

816 S 15th St

Newark, NJ 07108

Built 1909

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block2647
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,006
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,000
10%
Improvement Value:$102,500
90%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,316+2.0%
2024$4,231+4.7%
2019$4,041+3.5%
2018$3,904+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$811,000

To:

Sq Ft3,006DeedBook 20250, Page 51676

Property Sale

Sale
$23,750

To:

Sq Ft3,006DeedBook 20221, Page 4644

Property Built

Built

Year Built: 1909