Skip to content

804 S 15th St

Newark, NJ 07108

Vacant Land

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block2647
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$11,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$418+1.9%
2024$410-0.2%
2023$411-1.7%
2022$418+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 20211, Page 39349

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 20210, Page 4583Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12378, Page 5984

Property Sale

Sale
$52,478
DeedBook 6201, Page 452

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4549, Page 42