Skip to content

803-805 S 13th

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block2648
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,799
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$134,400
92%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+2.0%
2024$5,432-0.2%
2023$5,440-1.7%
2022$5,537+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft2,711DeedBook 20220, Page 88386Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5604, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1910