Skip to content

811 S 13th St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block2648
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,826
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
7%
Improvement Value:$152,400
93%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+2.0%
2024$6,103-0.2%
2023$6,113-1.7%
2022$6,221+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$830,000

To:

DeedBook 20260, Page 8340

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft2,826DeedBook 20180, Page 35802Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$5,000

To:

DeedBook 5138, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1910