Skip to content

293-299 Madison Ave

Newark, NJ 07108

Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block2648
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,600
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+2.0%
2024$7,217-0.2%
2023$7,229-1.7%
2022$7,357+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$46,560

From:

To:

DeedBook 20171, Page 9244Recorded12/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5885, Page 800

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5510, Page 489

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5510, Page 489

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4631, Page 474