Skip to content

777-779 S 12th St

Newark, NJ 07108

Built 1909

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block2649
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,900
8%
Improvement Value:$133,100
92%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,514+2.0%
2024$5,406-0.2%
2023$5,414-1.7%
2022$5,510+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 20230, Page 36278

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,768DeedBook 20230, Page 30294Recorded5/19/2023

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12023, Page 5604

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6145, Page 215

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6103, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1909