Skip to content

792-794 S 13th

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block2649
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class37
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
4%
Improvement Value:$320,000
96%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+2.0%
2024$6,751-0.2%
2023$6,762-1.7%
2022$6,882+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,704DeedBook 20230, Page 55061Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft3,704DeedBook 20210, Page 27595Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft3,704DeedBook 12527, Page 9281Recorded12/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1912