Skip to content

776 S 12th St

Newark, NJ 07108

Built 1908

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block2650
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
3%
Improvement Value:$194,100
97%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,595+2.0%
2024$7,445-0.2%
2023$7,457+22.4%
2022$6,091+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft4,610DeedBook 20200, Page 90587

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12051, Page 4357

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6273, Page 760

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4475, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1908