Skip to content

783 S 11th St

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block2650
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,794
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,500
5%
Improvement Value:$236,700
95%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,439+2.0%
2024$9,253-0.2%
2023$9,268+25.5%
2022$7,383+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft3,634DeedBook 20200, Page 547Recorded1/3/2020

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6284, Page 946

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 6051, Page 170

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5732, Page 427

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5013, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1912