Skip to content

778 S 11th St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block2651
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,817
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
7%
Improvement Value:$219,600
93%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+2.0%
2024$8,761-0.2%
2023$8,775-1.7%
2022$8,930+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,622DeedBook 20171, Page 2812

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12257, Page 3358

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 12192, Page 6029

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6253, Page 604

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5932, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1907