Skip to content

30 Baldwin Ave

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block2654
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
9%
Improvement Value:$134,900
91%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+2.0%
2024$5,525-0.2%
2023$5,534-1.7%
2022$5,632+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5118, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1907