Skip to content

22-24 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2018

Property Information

Block2655
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,853
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
6%
Improvement Value:$191,300
94%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+2.0%
2024$7,616-0.2%
2023$7,629-1.7%
2022$7,763+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft3,853DeedBook 12508, Page 6985Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1922