Skip to content

47 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block2656
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,672
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
5%
Improvement Value:$254,600
95%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158+2.0%
2024$9,957-0.2%
2023$9,974-1.7%
2022$10,150+73.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,810DeedBook 20220, Page 1053Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,872DeedBook 20190, Page 77925Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20180, Page 26115Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 6343, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1910