Skip to content

8 Farley Ave

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block2656
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,791
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
7%
Improvement Value:$178,900
93%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,283+2.0%
2024$7,139-0.2%
2023$7,151-1.7%
2022$7,277+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft3,791DeedBook 20150, Page 88262

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5760, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1912