Skip to content

578 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block2661
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$23,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$819+3.5%
2018$791+10.9%
2016$713+5.0%
2015$679
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$28,834
DeedBook 12358, Page 2403

Property Sale

Sale
$28,834
DeedBook 12358, Page 2403