Skip to content

582 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2026

Property Information

Block2661
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,402
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
12%
Improvement Value:$129,600
88%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632+2.0%
2024$5,521-0.2%
2023$5,530-1.7%
2022$5,628+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft3,402DeedBook 20230, Page 70370

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 12378, Page 3160

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 6040, Page 324

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 5849, Page 395

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5831, Page 429

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 5737, Page 696

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5429, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1900