Skip to content

590 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block2661
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,087
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
12%
Improvement Value:$154,300
88%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,693+2.0%
2024$6,561-0.2%
2023$6,572-1.7%
2022$6,688+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft3,399DeedBook 20230, Page 3714Recorded1/19/2023

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12188, Page 5824

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6239, Page 424

Property Sale

Sale
$1,315,000
DeedBook 6000, Page 95

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4490, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900