Skip to content

408 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1902

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block266
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,004
Acreage98.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
13%
Improvement Value:$204,100
87%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+2.0%
2024$8,750+51.7%
2023$5,769-1.7%
2022$5,871+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft3,004DeedBook 20240, Page 42875

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,973DeedBook 20211, Page 7059Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,973DeedBook 20200, Page 8530Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,973DeedBook 20180, Page 35431Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,973DeedBook 20160, Page 78017Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6263, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1902