Skip to content

29-35 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07108

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block2671
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
22%
Improvement Value:$769,800
78%
Total Assessment$987,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,558+2.0%
2024$36,818-0.2%
2023$36,877-13.6%
2022$42,689-13.8%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$990,000

To:

Sq Ft667DeedBook 20180, Page 18434

Property Sale

SaleMulti
$990,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 73383Recorded8/18/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels