Skip to content

258 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Sep 27, 1995

Property Information

Block2671
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$4,344+1.3%
1996$4,289
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To:

DeedBook 5191, Page 863

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5191, Page 863