Skip to content

38 Johnson Ave

Newark, NJ 07108

Built 2007

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 9, 2013

Property Information

Block2673
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
9%
Improvement Value:$268,200
91%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,181+2.0%
2024$10,960-0.2%
2023$10,978-1.7%
2022$11,172+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft5,286DeedBook 12455, Page 7200

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12259, Page 5810

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$41,585
DeedBook 6137, Page 350

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4882, Page 498