Skip to content

97 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$2,000
Last Sale Date
Feb 11, 1991

Property Information

Block2675
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,454
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
17%
Improvement Value:$120,500
83%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+2.0%
2024$5,413-0.2%
2023$5,422-1.7%
2022$5,518+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000

To:

Sq Ft3,454DeedBook 5162, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1900