Skip to content

344-350 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 4, 1995

Property Information

Block2675
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,200
42%
Improvement Value:$264,200
58%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,243+2.0%
2024$16,903-0.2%
2023$16,930-10.9%
2022$19,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 5363, Page 714

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4960, Page 781