Skip to content

642 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$779,900
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block2685
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,959
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
5%
Improvement Value:$397,100
95%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,927+1868.8%
2024$809-0.2%
2023$810-1.7%
2022$825+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$779,900

To:

Sq Ft2,959DeedBook 20240, Page 53905

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 20230, Page 4430Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20180, Page 18479Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6026, Page 176