Skip to content

686-688 Bergen StNewark, NJ 07108

Vacant Land

Last Sale Price
$30,240
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block2688
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$81,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,096+2.0%
2024$3,035-0.0%
2000$3,035+1.8%
1999$2,983+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,240

To:

Sq Ft792DeedBook 20221, Page 6185

Property Sale

Sale
$50,000

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5045, Page 780