Skip to content

205 Peshine AveNewark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block2689
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,509
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
12%
Improvement Value:$162,300
88%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+2.0%
2024$6,848-0.2%
2023$6,859-1.7%
2022$6,981+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,509DeedBook 20221, Page 352

Property Sale

Sale
$76,700
DeedBook 12189, Page 9123

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 6345, Page 735

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6261, Page 20

Property Sale

Sale
$246,900
DeedBook 6124, Page 839

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5766, Page 50

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5727, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1915