Skip to content

216 Peshine Ave

Newark, NJ 07108

Built 1911

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block2690
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,811
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
15%
Improvement Value:$125,600
85%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,602+2.0%
2024$5,491-0.2%
2023$5,503-6.1%
2014$5,862+3.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft4,811DeedBook 20220, Page 62476

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12166, Page 2662

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6208, Page 951

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 6012, Page 228

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5621, Page 182

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4984, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1911