Skip to content

139 Hillside AveNewark, NJ 07108

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block2694
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,022
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
6%
Improvement Value:$378,700
94%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$889-1.7%
2022$904+1.0%
2021$895+1.8%
2020$879+62.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$13,000

To:

Sq Ft4,022DeedBook 20180, Page 41415