Skip to content

142-144 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Built 1909
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block2697
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,537
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
11%
Improvement Value:$133,600
89%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+2.0%
2024$5,599-0.2%
2023$5,608-1.7%
2022$5,708+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-002208-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,537DeedBook 20230, Page 21789

Property Built

Built

Year Built: 1909