Skip to content

191 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block2699
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,790
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
10%
Improvement Value:$214,200
90%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+2.0%
2024$8,873+85.6%
2023$4,780-1.7%
2022$4,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,790DeedBook 20210, Page 5289

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5187, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1912