Skip to content

208 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2700
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,394
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
13%
Improvement Value:$159,800
87%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,867-0.2%
2023$6,878-1.7%
2022$7,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920