Skip to content

212 Hillside Ave

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Mar 19, 2004

Property Information

Block2700
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description3SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,370
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,100
12%
Improvement Value:$178,100
88%
Total Assessment$203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+2.0%
2024$7,575-0.2%
2023$7,587-1.7%
2022$7,722+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft4,370DeedBook 6075, Page 50

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5084, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1912